שבע בשבע

בטהובן פורץ הדרך

הפסנתרנית יעל קרת והצ'לנית עדי טל  - שתי מוסיקאיות ישראליות צעירות ומבטיחות – זוכות תחרויות בינלאומיות  ומבוגרי המרכז למוסיקה ירושלים – תבצענה סונטות לפסנתר וצ'לו מאת בטהובן:

סונטה לצ'לו ופסנתר מס׳ 4 בדו מז׳ור, אופ' 102, מס' 1

סונטה לצ'לו מס׳ 3 בלה מז׳ור, אופ' 69

 

לאחר הקונצרט - פגישה של הקהל עם המבצעות על עבודתן האמנותית.

Beethoven - Cello Sonata No. 3 in A major, Op. 69

לודוויג ואן בטהובן ידע להתבטא במספר סוגות, ובכל אחת מהן חידש ויצר מודלים חדשים של ביטוי. בעוד שהסימפוניות שלו יועדו מלכתחילה לקהל שומעים רחב, הרי שהמוזיקה הקאמרית שלו חוברה מנקודת מוצא אינטימית, של דיאלוג עמוק בין היוצר לבין עצמו, אליו מוזמן המאזין להיכנס במעין קדושה.

יצירותיו הקאמריות של בטהובן הן יצירות מזוקקות, המביאות אל אולם הקונצרטים אתגר מיוחד של הקשבה מעמיקה, המגלה בכל האזנה עוד ועוד רבדים.

לצד יצירות לשלישיות, לרביעיות ולאנסמבלים של כלי קשת, של כלי נשיפה, עם או בלי פסנתר, כחלק מההרכב, שחיבר בטהובן, בולטות במפעלו הקאמרי הסונטות שחיבר לכינור ולפסנתר ולצ'לו ולפסנתר. אלה הן  יצירות מרתקות בחילופי האופי ובדרמה שמתחוללת בכל אחת מהן. הכתיבה הן לפסנתר והן לכינור או לצ'לו היא תובענית טכנית ונועזת בסגנונה המוזיקאלי.

בקונצרט יציגו הנגניות מבחר מייצג מיצירותיו של בטהובן לצ'לו ולפסנתר. בהאזנה ליצירות אלה נפתח לנו חלון לבטהובן אחר, שונה מהמוכר לנו מהסימפוניות שלו או מהרביעיות שלו לכלי-קשת.

בשיחה עם הנגניות ננסה לפענח ביחד את סוד הקסם המיוחד של המוזיקה של בטהובן בז'אנר זה.