חברים יקרים,

למן היווסדו לפני למעלה מארבעים שנה, ממלא המרכז למוסיקה ירושלים תפקיד מרכזי בפיתוחם של כישרונות ישראלים ברחבי הארץ, מבלי להתייחס למקום מגוריהם, או למצבם הכלכלי. מטרתנו העיקרית היא לסייע בפיתוח כל אחד ואחד מתלמידינו לפסגת יכולתם, ביחד עם מוריהם, כאשר לבתי הספר שלהם אין את הכלים לבצע. אנו יוצרים הזדמנויות לביצוע מוסיקה קאמרית בהפגשת תלמידים יחדיו, מספקים את מיטב המדריכים מישראל ומחוצה לה, ומשתפים אותם בנגינה בהרכבים תזמורתיים, שבהם הם מנגנים תחת שרביטיהם של מנצחים המתמחים בקשר עם הדור הצעיר.

אחד המורים הראשונים כאן היה הצ'לן הנודע, המנצח והמלחין, פבלו קזלס. הייתה לי הזכות לעבוד עם קזלס באופן אישי בפוארטו ריקו ורגעים מוסיקליים מיוחדים אלו בחיי נצורים בלבי עד היום. אני יכול רק לשער כיצד חשו תלמידינו שזכו לעבוד עם קזלס –זוהי חוויה שאינך שוכח. סטודנט צעיר, בנוסף להיותו מטופח בידי מוריו, יקבל השראה בלתי רגילה והתרגשות לעבוד עם מישהו ברמה כזו. אני גורס שיש להעניק זאת לכל הסטודנטים הישראלים שלנו.

המוסיקה היא כמובן נושא מורכב – אין מדובר אך ורק בצלילים יפים, הרמוניות נעימות ורגעים שלווים. נהפוך הוא, המוסיקה יכולה להוות פתח לחדירה לעומקי הנשמה, עם כל השאלות הפילוסופיות, הרגשיות והרוחניות המטרידות אדם. ברם, הדבר הבסיסי ביותר הוא להבין את השפה – להיות מודע לחוקים ולתיאוריות המהווים את יסודותיה, כך שהשיח המוסיקלי יהיה משמעותי, מובן. מעל לכל, ברצוני לעודד מוסיקאים להיות שלמים יותר – כך שלא יאלצו לסמוך אך ורק על חושיהם או על הדברים שמספרים להם מוריהם (למרות ששניהם חשובים). עליהם להשתמש בידע האישי שלהם על מנת להצליח ביצירת ביצועים שיש בהם אמת וכנות טבעית.

חלומנו הוא שהסטודנטים שלנו ישיגו את רמת המוסיקליות הגבוהה ביותר עתה ובעתיד. הכישרון אכן נמצא שם, ובסיועכם נוכל להיות שותפים לאחת מהיוזמות התרבותיות הראויות ביותר בישראל.

שלכם,

מארי פרחיה,

נשיא, המרכז למוסיקה ירושלים