המרכז למוסיקה ירושלים (חל"צ)

המרכז למוסיקה ירושלים הוא הגוף המוביל בישראל בקידום ובטיפוח מוסיקאים צעירים מחוננים מכל רחבי הארץ ומהווה מרכז מוסיקלי בינלאומי בירושלים. המרכז הוקם על ידי הכנר האגדי אייזק שטרן וראש עיריית ירושלים טדי קולק, בסיוע יד הנדיב והקרן לירושלים. בעשור האחרון מוביל את המרכז הפסנתרן הנודע מארי פרחיה. 

מטרות המרכז למוסיקה ירושלים
  • טיפוח מוסיקאים צעירים מחוננים מרחבי ישראל, תוך בניית תוכניות מותאמות-אישית לפיתוח כישוריהם, כסולנים וכנגנים בהרכב ובתזמורת. 
  • יצירת סביבה הולמת למוסיקאים ישראליים צעירים למפגש, למידה וקבלת השראה מגדולי המוסיקאים בעולם כמו גם זה מזה.
  • להוות מרכז מוסיקלי בעל מעמד עולמי בלב בירת ישראל, המעשיר את העיר ואת תושביה בקונצרטים ברמה הגבוהה ביותר ובאולפן הקלטות מתקדם ואיכותי, ופועל בקשר הדוק עם מגוון גופי תרבות ומוסיקה בעיר.
  • מעורבות בצמיחה מוסיקלית ופדגוגית מתמשכת של מורים לנגינה ברחבי הארץ באמצעות יצירת קשרים ביניהם לבין מוסיקאים ומורים מובילים מרחבי העולם וחשיפתם לרעיונות חדשים ומסורתיים כאחד בהוראת המוסיקה.

מראשית קיומה ידעה מדינת ישראל חיי מוסיקה עשירים, שהניבו בהתמדה מוסיקאים קלאסיים מן הטובים בעולם. המרכז למוסיקה ירושלים חותר להמשיך מסורת זו, לטפח דורות חדשים של מוסיקאים ישראליים צעירים ולהטמיע בהם את האהבה והכבוד לאמנות שהיו מנת חלקם של קודמיהם, ושל גדולי המוסיקאים במשך מאות שנים. 

בתוכניות המרכז למוסיקה ירושלים מתקבצים צעירים וצעירות יוצאי דופן מכל רחבי הארץ ויוצאים למסע מאתגר הכולל מפגשים עם אמנים בכירים מהארץ ומרחבי העולם, נגינה בהרכבים ובתזמורת כמו גם העשרה מוסיקלית בתחומים מגוונים.

במהלך הפעילויות נוצרת קהילה בה שותפים המוסיקאים הצעירים והאמנים המטפחים אותם. קהילה מיוחדת זו מעודדת את המוסיקאים הצעירים בשנותיהם המעצבות, מעוררת בהם השראה ומנחילה להם את ההבנה וההכרה שתמיד יש עוד מה להבין, לחוות ולהביע בשפת המוסיקה.

המרכז למוסיקה עורך בירושלים סדרות קונצרטים יוקרתיות בהם מופיעים הרכבים וסולנים מרחבי העולם וטובי המוסיקאים בישראל. 

בצמוד לחלל האקוסטי המשובח ומעורר ההשראה פועל אולפן ההקלטות של המרכז למוסיקה, מהאולפנים החדישים והמובילים בארץ, בו מתקיימות באופן קבוע הקלטות של אמנים ישראלים ובינלאומיים.

המרכז למוסיקה ירושלים פועל בתמיכת עיריית ירושלים, משרד התרבות והספורט, משפחת גולדמן, קרן עזריאלי, חברת סנו, הקרן לירושלים, ויד הנדיב, ותורמים פרטיים רבים נוספים.