אייזק שטרן
1920 - 2001

הכנר הוירטואוז אייזק שטרן, מגדולי המוסיקאים של המאה ה-20 ומייסד המרכז למוסיקה ירושלים, נולד בקרמיניץ, רוסיה ב-21 ביולי 1920. כשהיה בן שנה בלבד, היגרו הוריו לארצות הברית והשתקעו בסן פרנסיסקו. בגיל שש החל שטרן לנגן בפסנתר ולאחר שנתיים בכינור ולאחר שלוש שנים בלבד כבר הופיע כסולן עם התזמורת הסימפונית של סן פרנסיסקו.
קונצרט הבכורה המפורסם שלו בקרנגי הול התקיים בשנת 1943, בליווי הפסנתרן אלכסנדר זקין. שנים מאוחר יותר, האולם הנודע שהוקם בשנת 1891 היה מיועד להריסה אך הודות למאמציו של שטרן הוחלט לשמר את המבנה ההיסטורי. הוא שימש נשיא קרנגי הול במשך שלושה עשורים, בהם סייע ומוסיקאים גדולים לפתוח בקריירה.
שטרן הופיע בקונצרטים ברחבי העולם, עם כינור הגוארנרי 1740 שלו והיה למעין השגריר המוסיקלי הלא רשמי של ארצות הברית. עם זאת, במקום אחד לא ניגן מעולם – בגרמניה.
בשנת 1957 חנך שטרן את אודיטוריום מאן (היכל התרבות) וייסד את המרכז למוסיקה ירושלים יחד עם חברו, ראש עיריית ירושלים, טדי קולק. במרכז למוסיקה נתן שטרן אינספור כתות אמן, לבד ויחד עם גדולי המוסיקאים בעולם שבאו בערבותיו. בנוסף שימש שטרן כנשיא הקרן לתרבות אמריקה ישראל ומונה ב-1965 לחבר במועצה הלאומית לאמנויות.
במהלך הקריירה שלו זכה שטרן בפרסים ותארים רבים ביניהם שישה פרסי גראמי, המדלייה הלאומית לאמנויות, מדליית החירות של נשיא ארה"ב ורבים אחרים.
שטרן נפטר ב-23 בספטמבר 2001 בגיל 81.