יורי גנדלסמן

יורי גנדלסמן נולד ברוסיה ולמד במוסקבה אצל הפרופסורים היינריך טלאליאן ולנטין ברלינסקי. לאחר שזכה בתחרות הויולה הלאומית בשנת 1980 והצטרף לתזמורת הוירטואוזים של מוסקבה כויולן וסולן ראשי, הוא הפך לאחד המוסיקאים המבוקשים ביותר בברית המועצות. שיתופי הפעולה שלו כללו קונצרטים עם מוסיקאים בעלי שם ביניהם סביאטוסלב ריכטר, יבגני קיסין, ולדימיר ספיבקוב, רביעיית בורודין ושוסטקוביץ'. בשנת 1990 הפך גנדלסמן לנגן הויולה הראשי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. במהלך עשר השנים הבאות הוא הופיע לעתים קרובות כסולן עם התזמורת תחת שרביטו של מאסטרו זובין מהטה בישראל, ארה"ב, לוקסמבורג, פורטוגל וספרד. גנדלסמן ביצע רסיטלים כסולן ברחבי העולם – מוסקבה, סנט פטרסבורג, פריז, פרנקפורט, טוקיו, ורשה, איסטנבול, בודפשט ופירנצה. הוא ערך הקלטות סולו רבות עבור החברות "מלודיה", "סוני קלאסי", "לירינקס", "ASV" ו"נקסוס". עם הגעתו לישראל מונה גנדלסמן לפרופסור לויולה באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב, תפקיד אותו מילא במשך 12 שנים. בין השנים 2000-2002 שימש גם כראש המחלקה למוסיקה קאמרית באוניברסיטה.

רבים מתלמידיו של גנדלסמן מנגנים בתזמורות ובהרכבים קאמריים בישראל ובאירופה. תלמידיו זכו גם בפרסים בתחרויות בינלאומיות רבות. הוא הופיע כפרופסור אורח באוניברסיטת ייל ובקונסרבטוריון פריז. גנדלסמן לימד בכיתות אמן רבות בפינלנד ובמהלך 1995 הוא היה מנהל "בית הספר לויולה" בפסטיבל Kuhmo. הוא גם לימד והופיע בכמה פסטיבלי מוסיקה קאמרית באירופה, ביניהם Pablo Casals, Verbier, Kuhmo, Portogruaro ו-Savonlinna.

שיתופי הפעולה של גנדלסמן במוסיקה קאמרית כוללים הופעות עם מוסיקאים ידועים כמו יפים ברונפמן, ואדים רפין, לין הארל, יורי בשמט, נטליה גוטמן, גארי הופמן, ליאונידס קבקוס, מידורי, גיל שחם ורבים אחרים. הוא השתתף בחבר מושבעים בתחרויות בינלאומיות באיטליה, צרפת וישראל. גנדלסמן גם למד ניצוח אצל פרופסור יורי סימונוב וניצח על מספר תזמורות ברוסיה, פינלנד, איטליה, צרפת, ישראל והונגריה.

בשנת 2001 הצטרף גנדלסמן לרביעיית ה-Fine Arts, שחבריה הם אמני-בית  באוניברסיטת ויסקונסין-מילווקי. עם הרביעייה הוא ביצע יותר מ-300 קונצרטים ברחבי העולם והקליט אלבומים רבים של מוזיקה קאמרית מאת דוהנאני, גלזונוב, בטהובן, מנדלסון, ברוקנר, פרנק, פורה ושומן. הוא פרש מנגינה ברביעייה בשנת 2008, אז גם הוא מונה לפרופסור לויולה במכללת אוניברסיטת מדינת מישיגן למוסיקה. הוא מנגן בויולה של פאולו טסטורה משנת 1748.