המרכז למוסיקה ירושלים (חל"ץ) הוא הגוף המוביל בישראל בקידום ובטיפוח מוסיקאים צעירים מוכשרים מכל רחבי הארץ. המרכז, בראשו עומד הפסנתרן הדגול מארי פרחיה, הוקם על ידי הכנר האגדי אייזק שטרן וראש עיריית ירושלים טדי קולק, בסיוע יד הנדיב והקרן לירושלים.

כחלק מעבודת ההכנה של אמנים ישראלים צעירים אלה בדרכם אל הבמה העולמית, גאה המרכז גם על מסורת הבאתם ארצה של אמנים מובילים מהעולם לשם הופעה והדרכה. כמרכז חובק עולם של מצוינות מוסיקלית, אירח המרכז אמנים דגולים של המאה העשרים, בהם ארתור רובינשטיין, פבלו קזלס, לאונרד ברנשטיין, יו-יו מה, יצחק פרלמן ואלפרד ברנדל.

כיום, בראשות הפסנתרן הנודע מארי פרחיה, ממשיך המרכז להעניק למוסיקאים ישראלים צעירים את אותה אהבה, תשוקה וכבוד לאמנותם, אותה הם חולקים עם מוסיקאים דגולים מרחבי העולם.

מטרות המרכז

לטפח מוסיקאים צעירים מצטיינים מרחבי ישראל, ולספק להם תכניות מותאמות-אישית לפיתוח כישוריהם, הן כסולנים והן בנגינה בהרכב ובתזמורת.

לספק סביבה הולמת למוסיקאים ישראליים צעירים המאפשרת להיפגש, ללמוד ולקבל השראה הן מגדולי המוסיקאים בעולם, והן זה מזה.

לספק למוסיקאים הצעירים הללו הזדמנויות להופיע ולהקליט, במרכז למוסיקה ירושלים ומחוץ לו, הזדמנויות שיעזרו להם להכין ולבנות קריירה מוסיקלית.

לתמוך בצמיחה מוסיקלית ופדגוגית מתמשכת של מורים לנגינה ברחבי הארץ, באמצעות יצירת קשרים עם מוסיקאים ומורים בין-לאומיים מובילים, וחשיפה לרעיונות חדשים ומסורתיים כאחד בהוראת המוסיקה.

לספק מרכז מוסיקלי בעל מעמד עולמי בלב בירת ישראל, המעשיר את העיר ואת תושביה בקונצרטים ברמה בין-לאומית, ובקשרים הדוקים עם מגוון של גופי תרבות ומוסיקה המצויים בה.

חזון המרכז

מראשית קיומה ידעה מדינת ישראל חיי מוסיקה עשירים, שהניבו בהתמדה מוסיקאים קלאסיים מן הטובים בעולם. המרכז למוסיקה ירושלים חותר להזין כל דור חדש של מוסיקאים ישראליים צעירים באותם אהבה, תשוקה וכבוד לאמנות שהיו מנת חלקם של קודמיהם, ושל גדולי המוסיקאים במשך מאות שנים. המוסיקה מסוגלת לגעת באופן ישיר וייחודי בשורשי החוויה האנושית, ורכישת שליטה אמיתית בביצועה אינה דבר של מה בכך. לימוד וביצוע של מוסיקה הריהם מסע של חיים שלמים, הדורש – לצד יכולת מולדת – מחויבות, מסירות וענווה.

המרכז למוסיקה ירושלים מחפש באופן פעיל אחר אותם צעירים וצעירות ישראליים יוצאי דופן המבקשים ומסוגלים לצאת למסע הזה אתנו. סביבם אנו יוצרים קהילה מוסיקלית, הן של צעירים בני גילם והן של אמנים דגולים המטפחים אותם, תומכים בהם ומאתגרים אותם במהלך השנים המעצבות של חינוכם, וגם בהמשך דרכם; קהילה שממשיכה לעודד ולהזכיר שוב ושוב למוסיקאים הצעירים שיש תמיד עוד מה להבין, לחוות ולומר בשפת המוסיקה.

חשיפה מתמשכת לערכים הללו עוזרת לאותם כישרונות צעירים להתפתח לכדי מוסיקאים אמתיים, שלמים, שבחירותיהם האמנותיות והפרשניות מתקבלות באופן מושכל ואחראי, כחלק מחיפוש מתמיד אחר משמעות ותקשורת כנה במוסיקה.

סיפורו של המרכז למוסיקה
ארתור רובינשטיין
דורותי דיליי עם חגי שחם הצעיר