ג'ונתן ביס (ארה"ב)

ג'ונתן ביס (ארה"ב)

ג'ונתן ביס הוא פסנתרן בעל שם עולמי, החולק את סקרנותו המוסיקלית המעמיקה עם קהל אוהבי המוסיקה הקלאסית באולם הקונצרטים ומעבר לו. נוסף על לוח ההופעות הגדוש שלו, בילה ביס את תקופת הקיץ בשנים האחרונות בפסטיבל המוסיקה מרלבורו ועסק בכתיבה על המלחינים שאת יצירותיהם הוא ביצע. מאז שנת 2010, מעביר ביס את הקורס המקוון הפתוח הראשון (MOOC) העוסק בחקר הסונטות לפסנתר של בטהובן, בפני יותר מ -150,000 איש ב -185 מדינות ברחבי העולם. חלקו השלישי של הקורס עתיד להפתח בינואר 2018, והוא יוסיף לתת הרצאות עד כיסוי כלל הסונטות.

בעונה זו ביס ממשיך את פרויקט בטהובן האחרון שלו - Beethoven/5, שעבורו הזמינה תזמורת סנט פול חמישה מלחינים לכתוב קונצ'רטי חדשים לפסנתר, כל אחד מהם בהשראת אחד מן הקונצ'רטי לפסנתר של בטהובן. התוכנית, אשר משתרעת על פני חמש שנים, החלה עם הופעת הבכורה של ביס ביצירה " The Blind Banister" מאת טימו אנדרס, שזכתה בפרס פוליצר במוסיקה, שבעקבותיה בוצעה היצירה"City Stanzas"  מאת סאלי בימיש בעונה שעברה. בסתיו הקרוב יופיע ביס עם התזמורת הקאמרית של סנט פול ביצירה של  סלבטורה שייארינו, יחד עם הקונצ'רטו לפסנתר מס' 4 של בטהובן. הוא ימשיך לבצע רפרטואר זה יחד עם תזמורת קליבלנד בהמשך השנה. ביס עתיד לנגן גם עם הפילהרמונית של ה-BBC, עם התזמורת הקאמרית של פריז ועם התזמורת הקאמרית השוודית, תוך דגש על  מחוייבותו של ביס לבניית  הרפרטואר. בשנתיים האחרונות של הפרויקט הוא יבצע קונצ'רטי של קרוליין שו וברט דין.

במקביל לפעילותו הענפה במלבורן, המשיך ביס בקיץ 2017 את מחזור ביצוע הסונטות לפסנתר של בטהובן בפסטיבלי אספן ורביניה, שאותם הוא יתחיל עם התזמורת הסימפונית של אטלנטה בעונה זו. ניתן יהיה להאזין לכל הסונטות לפסנתר בשבעה קונצרטים הפרושים על פני מספר שנים. בתחילת 2018 יופיע ביס יחד עם מידורי ואנטואן לדרלין ברחבי שוויץ, גרמניה ואנגליה עם התזמורת הקאמרית סנט פול בקליפורניה.

במשך תשע שנים שקד ביס על הקלטת תשעה תקליטים של מכלול הסונטות לפסנתר של בטהובן, ובתחילת 2018 יצא לאור התקליטור השביעי, הכולל את הסונטות אופ' 2, מס' 2; אופ' 49, מס' 2; אופ' 31, מס' 2 ("סערה") ואופ' 109. עם הוצאתו לאור של התקליטור הרביעי, כתב מגזין המוסיקה של ה-BBC: "ג'ונתן ביס לבטח יתפוס את מקומו בין הגדולים אם ימשיך בדרכו על המטוס המופלא הזה". הספר האלקטרוני רב-המכר שלו - Beethoven’s Shadow מתאר את תהליך ההקלטה של ​​הסונטות. הספר, שפורסם על ידי RosettaBooks ב-2011, היה ספר הקינדל הראשון שנכתב על ידי מוסיקאי קלאסי. מחזור ההקלטה יושלם ב-2020, יחד עם סיום הקורס על הסונטות.

ביס מהווה את הדור השלישי במשפחה של מוסיקאים מקצועיים, הכוללים את סבתו רעיה גרבוסובה – אחת הצ'לניות הידועות הראשונות (שעבורה הלחין סמואל ברבר את הקונצ'רטו לצ'לו שלו), את הוריו, הכנרת מרים פריד והכנר/ויולן פול ביס. בהיותו מוקף במוסיקה, החל ביס את לימודי הפסנתר בגיל שש, ושיתוף הפעולה המוסיקלי הראשון שלו היה עם אמו ואביו. הוא למד באוניברסיטת אינדיאנה עם אוולין ברנקרט ובמכון קרטיס למוסיקה עם ליאון פליישר.