הסדרה הבינלאומית

הרביעייה הירושלמית עם קז'ישטוף קוז'לסקי


אלכסנדר פבלובסקי כינור 

סרגי ברסלר כינור 

אורי קם ויולה 

קיריל זלוטניקוב צ'לו

עם: קז'ישטוף קוז'לסקי (רביעיית בלצ'אה) ויולה

 

הרביעייה הירושלמית

הרביעייה הירושלמית הוקמה ב-1993, כשנגניה רק בני 15, במסגרת תכניות המצטיינים של המרכז למוסיקה ירושלים, בהדרכתו של אבי אברמוביץ'. הרביעייה היא אורחת קבועה ואהובה על במות הקונצרטים החשובות בעולם, ומתקבלת באהדה מיוחדת בצפון אמריקה, שם הופיעה בערים כניו יורק, שיקגו, לוס אנג'לס, פילדלפיה, וושינגטון וקליבלנד. גם באירופה זוכה הרביעייה לקבלת פנים נלהבת, והופיעה באולמות בולטים קרא עוד

אלכסנדר פבלובסקי כינור 

סרגי ברסלר כינור 

אורי קם ויולה 

קיריל זלוטניקוב צ'לו

עם: קז'ישטוף קוז'לסקי (רביעיית בלצ'אה) ויולה

 

הרביעייה הירושלמית

הרביעייה הירושלמית הוקמה ב-1993, כשנגניה רק בני 15, במסגרת תכניות המצטיינים של המרכז למוסיקה ירושלים, בהדרכתו של אבי אברמוביץ'. הרביעייה היא אורחת קבועה ואהובה על במות הקונצרטים החשובות בעולם, ומתקבלת באהדה מיוחדת בצפון אמריקה, שם הופיעה בערים כניו יורק, שיקגו, לוס אנג'לס, פילדלפיה, וושינגטון וקליבלנד. גם באירופה זוכה הרביעייה לקבלת פנים נלהבת, והופיעה באולמות בולטים כגון הטונהאלה בציריך, הרקולסזאל במינכן, אולם ויגמור בלונדון ואולם פלייל בפריז, וכן כאורחת מיוחדת באודיטוריום הלובר בפריז, לייסהאלה בהמבורג ובפסטיבלים דוגמת השוברטיאדה בשוורצנברג, פסטיבל ורבייה, פסטיבל המוסיקה ריינגאו ורבים אחרים.

הרביעייה הירושלמית מקליטה באופן בלעדי עבור חברת הרמוניה מונדי. הקלטות הרביעייה לרביעיות של היידן ול"מוות והעלמה" של שוברט זכו בפרסים רבים כגון דיאפזון ד'אור, פרס מגזין המוסיקה של ה-BBC למוסיקה קאמרית ופרס אקו קלאסיק. בינואר 2014 יצאו לאור הקלטות הרביעייה לרביעיות מאת יאנאצ'ק וסמטנה וזכו לשבחי המבקרים.

הרביעייה הירושלמית חגגה עשרים שנה לייסודה בעונת 2015-16, כשבמוקד התעניינותה האמנותית היו הרביעיות אופוס 18 של בטהובן, אשר הוקלטו ויצאו לאור באוגוסט 2015. תכניות הקונצרטים של הרביעייה הירושלמית כוללות בין השאר יצירות מאת דבוז'אק, היידן וברהמס. בנוסף ציינה הרביעייה את שנתה העשרים בביצוע קונצרטים עם מוסיקאים שותפים ידועים וביצעה פרויקטים מיוחדים, כגון מכלול רביעיות המיתרים מאת ברטוק וקונצרטים של חמישיות פסנתר עם סר אנדרש שיף.

 

קז'ישטוף קוז'לסקי (בריטניה)

יליד ורשה, 1971. ויולן רביעיית בלצ'יאה, נגן מוסיקה קאמרית וסולן. בשנת 1991 עבר ללונדון על מנת ללמוד בקולג' המלכותי למוסיקה אצל גריגורי זיסלין ולאחר מכן אצל פליקס אנדרייבסקי. ב-1992 זכה בפרס הראשון בתחרות ורונסקי הבינלאומית לכינור בוורשה, שהניבה רסיטלים והופעות סולו ברחבי אירופה וכן הקלטות עבור רדיו פולין וה-BBC. בשנת 1996 התמנה קוז'לסקי לויולן של רביעיית בלצ'יאה, עמה זכה בפרסים רבים בתחרויות באוסקה, בבורדו ובבאנף, והופיע עמה באולמות נודעים כוויגמור בלונדון, בקונצרטהאוס של וינה, הקונצרטחבאו באמסטרדם, תיאטרון השאטלה בפריס, הפילהרמוני בברלין, אולם קרנגי ומרכז לינקולן בניו יורק. תקליטור הרביעייה בחברת EMI זכה לשבחי הביקורת וזיכה אותה בפרס גרמופון, בפרס מידם, בדיאפזון הזהב ובפרס הקלטת השנה מטעם מבקרי המוסיקה הקאמרית הגרמנית.

קוז'לסקי מלמד ויולה בביה"ס גילדהול למוסיקה ולדרמה בלונדון, שבו רביעיית בלצ'יאה היא רביעיית הבית. הוא שב לעתים קרובות לעיר הולדתו ורשה על מנת ללמד באקדמיה על שם שופן ובבית הספר אלסנר. הוא אף מדריך תכופות כיתות אמן לוויולה בשוויץ, בפולין, ברומניה, בישראל ובקולומביה. ב-2012 הוא הצטרף כפרופסור לאקדמיית הקיץ הבינלאומית אסטונה בשוויץ.

הופעותיו התכופות בפסטיבלים כוללות את ספולטו באיטליה, שפננוגן בהיימבאך גרמניה, הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה קאמרית באוקספורד, פסטיבל ארבע העונות למוסיקה קאמרית בצפון קרוליינה, ארה"ב והפסטיבל למוסיקה קאמרית במוסקבה. קוז'לסקי משתף פעולה עם רביעיית איזאי, אנסמבל דיסוסנס, אנסמבל רזומובסקי ועם אמנים כסטיבן קובצ'ביץ', פיוטר אנדרז'בסקי, פולינה לסצ'נקו, אנדרו זולינסקי, נטלי קליין וקטיה אפקישבה.

קז'ישטוף קוז'לסקי למד ניצוח אצל ניל תומפסון בקולג' המלכותי למוסיקה ואצל דייגו מסון בבי"ס קיץ דרלינגטון. לאחרונה הקים הרכב קאמרי בלונדון בשם אנסמבל 'מטמורפוזה'. לאחרונה יצאה לאור הקלטתו של הקונצ'רטו לכינור מאת איתי שפירא "קונסיירטו לטינו" ביחד עם תזמורת סרנדה מלונדון ועם המלחין כסולן. הופעתו הראשונה ברסיטל בליווי הפסנתרנית קטיה אפקישבה הוקלטה ויצאה לאור בפברואר 2012 בעת שהשניים הופיעו ברסיטל באולם ויגמור בלונדון.

סגור טקסט

The Jerusalem Quartet performs Mozart Quartet K. 421, 4th movement

"נצחון מוחלט. בנגינה שלהם יש את כל מה שאפשר לקוות לו"

מגזין המוסיקה של ה-BBC

מרכז למוסיקה ירושלים

משכנות שאננים ת.ד. 4568 ירושלים 9104402

קופת כרטיסים: ראשון-חמישי 10:00-16:00 טל. 02-6241041

משרד: Tel.  02-6234347 Fax  02-6259252 מייל:info@jmc.org.il