מוצרט: קונצ'רטו לפסנתר מס' 9 במי במול מז'ור, ק' 271 ("ז'נום")
מוצרט: דיברטימנטו מס' 15 בסי במול מז'ור, ק' 287
מוצרט: דיברטימנטו מס' 11 ברה מז'ור, ק' 251

תזמורת מוצרט הישראלית – האנסמבל הקאמרי

צבי מניקר פסנתר פטישים
מרסל פונסיל אבוב
שי קריבוס אבוב
יואנה הושצ'ה כינור
יונתן קרן כינור
קאאט דה-קוק ויולה
עירא גבעול צ'לו
אלון ראובן קרן
ברק ייבין קרן

 

סולנים:

מרסל פונסלה אבוב 
צבי מניקר
פסנתר פטישים
יואנה הושצ׳ה כינור

 

תזמורת מוצרט הישראלית – האנסמבל הקאמרי

תזמורת מוצרט הישראלית נוסדה בחודש ינואר 2016, במסגרת "פסטיבל מוצרט" שהתקיים במרכז אלמא בזכרון יעקב. התזמורת מורכבת בעיקרה מנגנים ישראלים, המתגוררים בארץ ומחוצה לה, והוכיחה מיד בראשית הופעתה בפני הציבור כי ההצלחה והפופולאריות שלה מובטחים, הן בזכרון יעקב והן בפסטיבל דומה שהתקיים באופנבך, גרמניה.
התזמורת מופיעה ללא מנצח, בהובלת הנגן הראשון, בהתאם למה שהיה מקובל בזמנו של מוצרט.
בנוסף לסדרת הקונצרטים הנוכחית, תופיע התזמורת פעם נוספת, יחד עם י'ואנה הושצ'ה כמובילה, בפסטיבל מוצרט במרכז אלמא, זכרון יעקב, ב-25-27 בינואר 2018.


מרסל פונסלה נחשב לאחד מנגני אבוב הבארוק החשובים ביותר בזמננו. המנצח פיליפ הרואגה כינה אותו נגן האבוב הבארוקי הטוב ביותר בעולם. פונסלה הוא גם מנצח בעל מוניטין בינלאומי ומנצח על הופעות בארוק של קבוצתו, אנסמבל אל גרדלינו כמו גם l'harmonie des champs-elysses –  - קבוצה נוספת המבצעת מוסיקה מתקופת הבארוק. פעמים רבות, כמו מבצעים מוכשרים אחרים במחצית השניה של המאה העשרים, מנצח בד בבד עם נגינת סולו במהלך קונצרטים.

בתפקיד כפול זה, מרסל פונסלה הקליט יצירות רבות יחד עם אנסמבל אל גרדלינו, בעיקר יצירות של י.ס. באך. הרפרטואר שלו משתרע מהמלחינים הידועים כויואלדי, הנדל וטלמן ועד יוצרים הידועים פחות כמו יוהאן גוליב גראון, כריסטוף שפראט, ארנסט אייכנר ואחרים. ביצועיו מרקיעים גם מעבר למלחינים מתקופת הבארוק – יצירות כשל מוצרט, בטהובן, ריינקה, פיאצולה ורבים אחרים.

כנגן אבוב הוא מנגן בכלים היסטוריים, ומבצע מוסיקת בארוק מן המאה ה-18. במקביל, הוא מנגן גם באבובים קלאסיים ומודרניים. הדיסקוגרפיה של פונסלה נרחבת מאד, הן כמנצח והן כסולן.

פונסלה, יליד בלגיה, 1957, למד בקונסרבטוריונים הגדולים ביותר בבריסל, בריז' וגנט. לימודים אלה הובילו אותו להתמקד בנגינת אבוב בארוקי. הוא זכה בפרס בתחרות musica antiqua competition  שנערכה בבריז' ב-1981 . הקריירה שלו כנגן באנסמבלים קאמריים ידועי-שם כללה הופעות יחד עם לה פטיט בנד, שאפל רויאל ותזמורת הבארוק של אמסטרדם. הוא ניגן עם מנצחים מפורסמים, בינהם טון קופמן, פיליפ הרוגאה, מארק מינקובסקי וג'ון אליוט גרדינר.

בשנת 1988 ייסד פונסלה את אנסמבל איל גרדלינו, הקרוי על שם הקונצ'רטו המפורסם של ויואלדי (R90). במהלך השנים הוא מזוהה מאד עם קבוצה זו, שמתוך הקלטותיה האחרונות תקליטור 2005 ובו הקונצ'רטי של י.ס. באך זכה לביקורות מהללות. בתקליטור גם עיבוד מקורי של פונסלה ליצירה של מאהלר.  פונסלה גם כיהן במשך שנים רבות בפקולטה של הקונסרבטוריון הלאומי של פריז, ואחיו בונה אבובים בהתאם למודלים של המאה ה-18.


יואנה הושצ'ה היא מוסיקאית קאמרית נלהבת, כמו גם מובילת תזמורות וסולנית. לעתים קרובות היא מופיעה בפסטיבלים ובאולמות המוכרים ביותר. הושצ'ה, ילידת ורשה, מתגוררת כיום בבריסל, סיימה את לימודיה בקונסרבטוריון המלכותי בהאג תחת הדרכתו של אנריקו גאטי.

במהלך לימודיה והקריירה המקצועית שלה, הושצ'ה שתפה פעולה עם מספר דמויות מעוררות השראה, מחלוצי המוסיקה העתיקה בעולם, ביניהם פיליפ הרווחה, תום קופמן, אנריקו גאטי, מרסל פונסלה, מרקו ביסלי וסקיפ סמפה. 

הניסיון שרכשה עודד את הושצ'ה לחפש אחר דרכים חדשות והוביל אותה למציאת סגנון מוסיקלי משלה. הרעיון של מוסיקה כשפה היה תמיד קרוב ללבה ולרוחה – מה שהביא אותה לפתח ענין ייחודי בהבט הקולי שבנגינת הכינור – אידאל שיושם ורווח במוסיקה של המאה ה-17 באיטליה.

הושצ'ה מכהנת כמורה בקונסרבטוריון המלכותי של בריסל ובמחלקה שלו למוסיקה עתיקה, בה היא מלמדת משנת 2015. כמו כן, היא נותנת כיתות אמן רבות באירופה, אסיה ואמריקה הדרומית.

מלבד הופעות חיות, הושצ'ה הקליטה עם חברות הקלטה רבות כדוגמת  Alpha, Glossa, Naïve, Arcana, Et’Cetera ו- Passacaille. היא מנגנת על כינור של הנדריק ג'ייקובס שנבנה באמסטרדם ב-1689.

 

צבי מניקר, נגן צ'מבלו, עוגב ופסנתר פטישים, נולד במוסקבה וגדל בישראל. החל בלימודי מוסיקה מתקדמים כבר בגיל 15. סיים בהצטיינות את לימודיו במוצרטאום בזלצבורג ובאקדמיה למוסיקה של ציריך, שם למד אצל ניקולאס הרנונקור ועם יוהאן זונלייטנר, לפני שעבר לארה"ב ללמוד אצל מלקולם בילסון באוניברסיטת קורנל.  

מניקר שולט ברפרטואר רחב בשלושת הכלים בהם הוא מנגן – החל ממוסיקה של ימי הביניים ועד ליצירות מן המאה ה-20. זכה במספר רב של פרסים בתחרויות בינלאומיות.

מניקר לימד צ'מבלו וביצוע באוניברסיטת דיוק והיה חבר פקולטה מן המנין בסדנה השנתית למוסיקה עתיקה בירושלים. לאחר שלימד בבית הספר הגבוה למוסיקה ולתיאטרון בלייפציג, הוא קיבל פרופסורה בקונסרבטוריון הנובר, שם הוא מלמד כיום צ'מבלו ופסנתר פטישים. כמו כן, היה מניקר פרופסור אורח בית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה בתל אביב. עבודת הדוקטורט שלו עוסקת בפרקטיקת הביצוע של יצירותיו של שופן.

מניקר הופיע עם אנסמבלים ידועים ובעלי שם רבים, ביניהם Musica Antiqua Köln, Concerto Köln, Capella Savaria, Akademie für Alte Musik Berlin, the Dresden Baroque Orchestra, the Orfeo Orchestra Budapest, the Tel Aviv Soloists, the Israel Camerata ורבים אחרים.

"חגיגה לאוזניים"

YNET